Demontaż pojazdów, który pozwala na recykling i odzysk surowców, jest dla przemysłu motoryzacyjnego szczególnie ważny. Branża automotive musi bowiem w sposób odpowiedzialny zarządzać odpadami, by nowe pojazdy i potrzebne komponenty produkować w zgodzie z przepisami, z zasadami zrównoważonego rozwoju i wymaganiami konsumentów. Wyjaśniamy, jak wygląda i jakie korzyści zapewnia odpowiedzialny demontaż pojazdów.
Demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji – czemu ma on służyć?
Demontaż pojazdów ma na celu bezpieczne zagospodarowanie odpadów przemysłu motoryzacyjnego, tj. nieużywanych, starych i zepsutych samochodów, maszyn jeżdżących i ich części. Poprawny demontaż pojazdu pozwala unieszkodliwić materiały i substancje, które określane są jako odpady niebezpieczne (m.in., zużyte akumulatory samochodowe) . Demontaż pojazdów zapewnia ponadto możliwość odzyskiwania cennych surowców do produkcji nowych samochodów i innych ważnych dóbr za sprawą recyklingu złomowanych aut. Jest to szczególnie ważne, ponieważ produkcja nowych samochodów nie zwalnia tempa, ale surowce potrzebne do ich produkcji nie są niewyczerpalne, tanie ani powszechnie dostępne. Przemysł motoryzacyjny może też dzięki recyklingowi ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko, a także przyczynić się do realizacji idei zrównoważonego rozwoju.
Jak przebiega odpowiedzialny i zgodny z prawem demontaż pojazdów?
Chociaż firma Stena Recycling jest znana na całym świecie jako ekspert w branży recyklingu odpadów, warto wiedzieć, że jedną ze obszarów jej aktywności jest również demontaż pojazdów. Stena Recycling prowadzi w Polsce, w Swarzędzu, stację demontażu pojazdów.
Do swarzędzkiej stacji demontażu może trafić każdy pojazd, który kończy swój cykl życia. Za jego kasację Stena Recycling wypłaca umówioną kwotę właścicielowi, a na koniec wystawia odpowiednie zaświadczenie o demontażu pojazdu, które pozwala m.in. legalnie rozwiązać umowę OC. Następnie rozpoczyna się właściwy demontaż pojazdu: zabezpieczane są elementy niebezpieczne oraz sprawne komponenty, które mogą być użyte jako części zamienne, a pozostałe materiały demontowane i przekazywane do recyklingu. Działająca w Swarzędzu wyspecjalizowana instalacja strzępienia złomu, tzw. strzępiarka pozwala szybko i bezpiecznie odzyskiwać z karoserii i części samochodowych metale żelazne, aluminium, miedź, stal. Surowce te, podobnie jak pochodzące z recyklingu aut tworzywa czy szkło, zostaną następnie zawrócone do obiegu. Demontaż pojazdów odbywa się tu na każdym etapie w taki sposób, by proces był maksymalnie efektywny.
Jakie korzyści zapewniają demontaż i recykling pojazdów?
Demontaż pojazdów i ich recykling to ważna metoda ochrony środowiska, która pozwala ograniczyć zużycie surowców naturalnych oraz emisję zanieczyszczeń i CO2, które towarzyszą produkcji dóbr z pierwotnych surowców. Demontaż samochodów to też jedyny efektywny sposób ograniczenia ilości odpadów pochodzących z branży motoryzacyjnej i spożytkowania ich w sposób korzystny dla branży automotive, środowiska i konsumentów. Za sprawą odpowiedzialnego i ukierunkowanego na zamykanie obiegu surowców demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji możemy też pozyskiwać cenne materiały z recyklingu i tworzyć z nich nowe, ekologiczne i często tańsze produkty.